Makaslı Platform2019-03-29T18:14:55+00:00

Makaslı Platform Nedir?

Makaslı platform, ağır yükleri kaldırmada oldukça işe yarar bir makinedir. İş makineleri insanların hayatlarını kolaylaştırmak adına ön plana çıkmıştır. İleri teknoloji kullanılarak; insanlara bir kolaylık sağlanmak istenmiştir. Bu doğrultuda en büyük kolaylıklar; özellikle iş makinelerinde sağlanmıştır.

İnşaat işleri, iş makineleri kullanılmadan önce sadece insan gücüne dayanmaktadır.  Bu da iş sonucunda insanların çok ağır işler altında ezilmesini doğururdu. Ayrıca insanlar sınırlı olanaklara sahip olduğu için yağılacak her inşaat oldukça uzun sürelerde bitmekteydi. Ancak bu durum iş makinelerinin piyasaya gelmesi ile zaman içerisinde ortadan kalktı.

İş makinelerin insan hayatına dâhil olması ile birlikte; öncelikli olarak insanlar daha az güç ile ve daha güvenli ortamlarda çalışma olanağı elde etti. Bu durum da aynı zamanda işin son derece erken bir şekilde tamamlanmasının önünü açtı. İşin çabuklaşmasını sağlayan iş makinelerinden biri de makaslı platformlardır.

Makaslı Platform

Makaslı platform, ağır yükleri kaldırmada kullanılır. Ancak kaldırma yükseltisi, diğer iş makinelerine göre daha düşüktür. 3 metre ile 16 metre arasında bir yükseltiye ulaşabilir. Bu nedenle de çok ağır eşyaları, fazla yüksek olmayan bir yere kaldırmak gerekirse makaslı platformlar tercih edilir.

Makaslı platform, yerden ne kadar yükselirse yükselsin sabit durma özelliğine sahiptir. Bu durum da makaslı platformların çok güvenilir bir makine olmasına neden olur. Çünkü makaslı platformlar 4 tona yakın ağırlıklara kadar taşıma kapasitesi içerisindedir. Bu taşıma gerçekleşirken de istenilen olanda sabitlik sağlanır.